Materiály oblečení

Jaké materiály jsou používány u našeho oblečení?

Materiály využívané k výrobě oblečení by se daly rozdělit na přírodní a umělé. Umělé materiály se aktuálně využívají v textilním průmyslu nejvíce a to z důvodu, že jsou mnohem levnější na výrobu, než materiály přírodní. Určitě to ale neznamená, že umělé materiály jsou nepříjemné na nošení, špatně vypadají nebo že vůbec nevydrží. Naopak záleží samozřejmě i na kvalitě samotného umělého materiálu, která se může u mnohých výrobců lišit a také na tom, jak se k nim chováme. Díky umělým materiálům si tedy můžete vybavit šatník opravdu krásnými a příjemnými outfity, které vydrží i více jak jednu sezónu, za mnohem menší peníze, než u oblečení s přírodními materiály. Namícháním více materiálů u jednoho kusu oblečení se navíc využijí dobré vlastnosti každého z materiálů, takže třeba zajistí jeho větší odolnost, nemačkavost atp. 

Polyester

Momentálně celosvětově nejvíce využívaný materiál u textilií. Podle úpravy vláken a různých příměsí tvoří polyester trochu jinou látku na omak, nemusí tedy být na dotyk pokaždé cítit stejně, takže podle toho nejde vždy na 100% poznat (pro laiky:-)). Jako jeho největší nevýhodu je mu připisován fakt, že špatně saje vlhkost a může elektrizovat. Zároveň ale díky tomu nenavlhá a rychle schne. Další nespornou výhodou je, že se nemačká, takže oblečení z polyesteru nemusíme ani žehlit a můžeme ho nosit celý den a bude stále vypadat jako právě vyžehlené. Když už tento materiál chceme prát, mělo by to být jen ve vlažné vodě, tedy max. na 30 stupňů (doporučuje se ruční praní pro delší výdrž) a žehlit do 150 stupňů raději přes mokrý hadr. Dále se vyznačuje vysokou odolností na světle, takže vám barvy na slunci nevyblednou, a proti větru. Je lehký a snadno se udržuje.

Bavlna

Druhá nejpoužívanější textilie v oděvnictví, kterou sesadil právě polyester. Bavlna je oblíbená pro její příjemný materiál na dotek a pro její savost vlhka. Proto se hodně využívá u osušek, sportovního oblečení atp. Bavlněné věci se mohou bez obav hodně často prát a nic se jim nestane, zároveň patří k těm levnějším přírodním materiálům. Její nevýhodou je pro změnu mačkavost, takže je obvyklé nutné oblečení žehlit a v zimě zase nezahřeje, což ale zase naopak oceníte v létě.

Elastan/Spandex/Lycra

Pokud na štítku u oblečení uvidíte jeden z těchto nápisů, znamená to zcela totožný materiál, kterým jsou elastická vlákna vyznačující se vysokou pružností. Mohou se natáhnout až na trojnásobnou délku a pak se zase vrátí zpět do původního tvaru a délky. Právě díky elastanu (v USA spandexu) vzniká oblečení více velikostí, kdy není problém roztáhnout oblečení třeba až o 3 velikosti větší, než původní a bude stejně dobře sedět všem. Už pouhé 2% elastanu smícháným s jiným materiálem má kýžený efekt.

Nylon

Byl vynalezen v USA již roku 1935. Nylonové napodobeniny po 40. letech pak vytvořili Němci pod názvem Perlon a Češi pod názvem silon - využívali však jiné výchozí sloučeniny. Nylon je příjemný materiál, který je velmi odolný proti roztrhání a oděru. Dá se tedy bez problémů prát a je poměrně pružný. Některé jeho úpravy jsou velmi prodyšné a hodně připomínají jak na omak, tak i na pohled přírodní materiály.

Viskóza/Rayon/umělé hedvábí

Základem pro výrobu viskózy je celulóza, kterou obsahují buněčné stěny rostlin (získává se ze dřeva), a proto je viskóza jen napůl umělou látkou, z části ale přírodní. Je náhražkou pravého hedvábí, proto se mu u nás kromě názvu viskóza říká také umělé hedvábí, v USA pak rayon. Vyznačuje se dobrou savostí a je velmi příjemná na omak. Namáčením však vlákna slábnou, a proto není příliš dobré oblečení prát (raději čistírna, či zaprat) a když už, tak pouze třeba maximálně na 30 stupňů a sušit např. na ramínku - zkrátka ve tvaru, ve kterém to má zůstat.

Akryl

Umělý materiál, který se vyrábí jako náhražka vlny, a proto ho nejčastěji najdete na štítkách u svetrů. Akryl samozřejmě není vlna, ale zase naopak nikdy nekouše, je měkký. Může mít tendenci žmolkovatět a je lepší prát ho na nižší teplotu do 40 stupňů, ale není potřeba k němu být tak pozorný a šetrný, jako ke svetru z pravé vlny. Není sice tak hřejivý jako vlna, ale cenově je samozřejmě mnohem dostupnější.